Sahte Arkadaşlık İsteği Nasıl Belirlenir?

Bu yazımızda, sahte arkadaşlık isteği neden gönderdiklerini ve ne yapabileceklerini  konu edineceğiz. Bu konuda size anlatılan adımları dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Sahte Arkadaşlık İstek Gönderme Sebepleri

Bu isteklerin bazıları masum olsa  da kimi istekler sizi zora sokacak durumlar oluşturur. Bu yüzden size anlatacağımız sebep sonuç ilişkilerini dikkatlice okuyalım.

  • Dolandırıcılar: Hedef siz olursunuz. Ya da sadece sizi değil bilgilerinizi alarak arkadaşlarınızı da sizmiş gibi davranarak kendi tuzağına çeker. Burada size gelme yöntemi bir arkadaşınızı taklit ederek gelir. Ya da daha önceden sizin arkadaş listenizde olan ve yakın arkadaşmış gibi gösteren bir kişi de olur. Burada dikkat edilmesi gereken işlem öncelikle Facebook profilinizi gözden geçirmek ve gizlilik ayarlarınızı yapılandırmak olacaktır. İsteği kabul etmeden önce bu kişiyi gerçekten tanıyor musunuz bakmanız gerekmektedir. Eğer tanıyorsanız ortak arkadaşlarınız var mı kontrol etmek en basit yöntemdir.

Devam edebilirsiniz: Facebook sahte sayfa şikayeti nasıl yapılır?

sahte arkadaşlık isteği

  • Eski eş, eski koca, eski kız arkadaş, eski erkek arkadaş. Eğer kurulan ilişkide bir sıkıtı varsa dostça ayrılma içinizi rahat tutar. Bu durumda ilerdeki arkadaşlık ve ilişkilerinizde sorun yaşamamak adına bu kişileri siler ya da engellersiniz. Fakat her dostça ayrılış  karşı tarafa göre iyi bitmemiştir. Bu yüzden karşınıza bir arkadaşınızı taklit eden bir hesapla çıkacağı gibi zaaflarınızı bildikleri için bu zaaflarınızı kullanarak bir profille sizi ekler. Burada size ilk madde de belirttiğimiz gibi gizlilik ayarlarını gözden geçirin. Kimler size istekte bulunabilir ayarlarını mutlaka yapın.
  • Eşiniz,  kız arkadaşınız, erkek arkadaşınız: Bazen partnerler sadakat testi yapmak için sahte profiller oluşturup zaaflarınızdan faydalanarak sizi deneyebilirler. Arkadaşlığa kabul ettiğinizde size Messenger üzerinden koyu sohbete girme girişimleri olur. Tamamen sizi tuzağa çekip sınamaktır. Yüz yüze görüşmediğiniz birine asla özel görüntülerinizi ve bilgilerinizi paylaşmayın. Size gönderirlerse bu gönderler üzerinden sohbet etmeyin.
  • Özel bir dedektifler: Eski eş, eski koca, şimdiki eş, şimdiki koca şüphelendiği durumlar için özel bir dedektifle anlaşmış olur. Size az önce anlattığımız adımlara benzer adımlar atarak sizin bilgilerinizi ve o anki durumunuzu karşı tarafa bildirerek aleyhinize dava açar ve istenmedik ayrılıklara sebebiyet verir.

Devam Edebilirsiniz: Facebook’ta Engelleme Kaldırma

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA