Blog

WhatsApp Şifrelemesi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda WhatsApp uçtan uca şifreleme işlemleri olarak bildiğimiz yazışmaların, görüntülü görüşmelerin güvenliğini nasıl yapıldığını anlatacağız.

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme

Whatsapp’ın beyanı şudur. “Uçtan uca şifrelendiğinde, mesajlarınız, fotoğraflarınız, videolarınız, sesli mesajlarınız, belgeleriniz, durum güncellemeleriniz ve aramalarınız yanlış ellere düşmekten korunur.”  Bu şu anlama geliyor sadece siz ve bağlantı kurduğunuz kişi metinleri okur. Belgeleri görüntüler. Sesinizi duyar. Firma kendilerinin bile bu bilgilere erişemediğini taahüt eder. Uçtan uca şifreleme ile, her iki tarafta da vardır. Bu, bilgisayar korsanlarını sizden uzak tutmaya yarar.

WhatsApp, sohbetlerin bezersiz ve kırılması güç bir anahtarlama ile şifrelendiğini taahüt eder. Bunun için özel bir donanıma ve yazılıma gerek duymadan hepsini aplikasyonun kendini yapacağını belirtiyor.

Fakat bu Whatsapp Business için bazı açılardan geçerli değildir. Sebebi aynı anda birden fazla kişi oturum açıp kullanarak yazışmaları görünür. Bundan firmanın iç dinamiklerine bağlı olarak kendisi mesuldür.

WhatsApp uçtan uca şifreleme

Şifreleme Tam Olarak Nasıl Çalışır?

WhatsApp uçtan uca şifreleme için Open Whisper Systems tarafından geliştirdiği bir Protokol kullanır. Bu protokol türü, her iki tarafta da şifreleme yapar. Veriler bu yolla sadece iki kişi görünür. Bu işlemler sırasıyla oluşumu şöyledir;

WhatsApp açıldığı zaman, özel bir anahtar ve genel anahtar oluşturur. Bu işlemler telefon uygulaması içinde gerçekleşir. Bu anahtar, WhatsApp veri kitaplığında saklanır. Genel anahtar mesajla karşı tarafa gider. Özel anahtar, karşı kişiye erişmeden önce şifreler. Kişi mesajı aldığında, iletilen anahtar ile mesaj kilidi açar. Bu yolla ciahzda kaydolan anahtarlar üçüncü parti bir yazılım tarafından engellenemez. Bir hacker bu mesajlara ulaşsa bile kilidi açacak anahtarlara sahip olmayacağından emeği boşa gider.

Kullanma Talimatları

Bu işlemler için Whatsapp’ı yükleyip açmanız kafidir. Metin mesajı oturumu sırasında bağlantınızın uçtan uca şifreli olduğunu onaylamak istiyorsanız bu adımları yapınız.

  • Görüşmek istediğiniz kişi yi bulun ve Sohbeti açın.
  • Sonra Kişinin iletişim bilgilerine ulaşmak için profiline dokunun.
  • Daha sonra Menüde şifreleme menüsüne girin.
  • Burada bir karekod sizi karşılar. Hemen altında bu kare kodu doğrular 60 rakam görürsünüz. Eğer iletişim kuracağınız kişi yanınızda ise sizin gibi aynı şekilde bu kodlar kontrol edilerek doğrulanır.
  • Yanızda değilse, paylaşma yaparak bu ekran verilerini paylaşma istediğiniz kişiyle e-posta veya sms yoluyla paylaşırsınız.
  • Artık kimsenin aramalarınızı veya mesajlarınızı dinlemediğinden emin olabilirsiniz.

WhatsApp Bildirim Ön İzlemelerini Kapatma yazımızı inceleyebilir daha fazla içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA