Wanna Cry Fidye Virüsü Nedir Nasıl Korunabilirsiniz?

Wanna Cry Fidye Virüsü Nedir Nasıl Korunabilirsiniz?

Windows kullanan kişi ve firmaların bilgisayarlarındaki güvenlik açığından faydalanarak bulaşan Wanna Cry ismindeki zararlı yazılım, bilgisayar korsanları tarafından kullanılan “oltalama” tekniği ile bilgisayarınıza giriyor. Hackerlar dosyalarınızı bu virüs sayesinde şifreleyerek sizden para talep ediyorlar.

Wanna Cry Nedir Nasıl Bir Virüstür?

Son günlerde internette yapılan siber saldırılar sonucu kişisel ve ofis bilgisayarlarına bulaşan “solucan” tipli fidye virüsü Wanna Cry, dosyalarınızı şifreleyerek kilitliyor böylece açılmaz hale getiriyor ve virüsü yayan bilgisayar korsanları tarafından sizden para talep ediliyor.Tabi her fidye olayında olduğu gibi parayı ödeseniz de şifreyi verip vermeyecekleri ise şüpheli. Korsana para kaptırmadan şifreyi kırdırmak için ise Beyaz Şapkalı Hackerlara – yani iyi niyetli bilgisayar korsanlarına – baş vurmanız halinde, güvenilir ve profesyonel hizmet için ise en az 1500 TL’yi gözden çıkarmanız gerekebilir. Bu yüzden en iyisi bu virüsü hiç kapmamak için korunma tedbirlerinizi almalısınız.

Bilgisayarınızda “Wanna Cry Cryptolocker Virüsü Bulundu” uyarısı ile karşılaşmadan önce 11858’i arayın.

Wanna Cry Fidye Virüsü Nasıl Bulaşır?

Uzun süredir bilgisayar korsanları tarafından kullanılan oltalama “phishing” yani elektronik postaların içine yerleştirilen sahte dosyalar veya linkler tıklanılması yoluyla Wanna Cry virüsü bulaşmaktadır. Eğer farkında olmadan bu sahte dosyaları açarsanız virüs çalışıyor ve windows güvenlik açıklarından geçerek bilgisayarınıza yerleşiyor. Bu sayede hackerlar bilgisayarlara erişerek içindeki dosya ve verileri kilitleyerek şifre koyuyorlar. Çok yüksek şifreleme metodu kullanıldığı için de bu şifreleri bulabilmeniz imkansız oluyor ve profesyonel destek almaktan başka çareniz kalmıyor.

Wanna Cry Virüsünden Nasıl Korunabilirim?

Sizden para sızdırmayı amaçlayan bu virüsten korunmanın 6 yolu bulunuyor;

  1. Kullandığınız Windows işletim sistemini hemen güncelleyin.
  2.  Windows Defender yazılımını hemen güncelleyin.
  3. Bir anti-virüs programı kullanıyorsanız hemen güncelleyin.
  4. Eğer kullandığınız anti-virüsün listesinde Wanna Cry yok ise virüs programınızı değiştirin.
  5.  İşletme sahibi iseniz ağ güvenlik ve e-posta kontrol protokollerini gözden geçirin.
  6. Göndereni tanımadığınız veya içeriğini bilmediğiniz e-posta eklerini ve linkleri tıklamayın.

CallFix Wanna Cry Fidye Virüsü Koruma Hizmeti Nedir?

Wanna Cry Fidye Virüsü Koruma Hizmeti Kapsamında Bilgisayar Dosyaları ve Verilerini Şifreleyen Wanna Cry Fidye Virüsüne Çözüm Anti-Virüs Kurulum Teknik Destek Hizmetleri Sunuyoruz.

Günlük işlerinizin aksamasına neden olacak bu virüsten nasıl korunacağınızı bilmiyor, windows güncellemelerini yapamıyor ve hangi anti-virüs programını tercih edeceğinize karar veremiyorsanız 11858 Teknoloji Destek Hattını arayın Wanna Cry Virüsüne karşı korunmanıza yardımcı olalım.

Sabit veya Cep Telefonundan Arayabilirsiniz. 11858’i aradıktan sonra 4’ü Tuşlayınız.
Teknoloji Destek Hizmeti Görüşmelerinin Dakikası 2 TL 99 Kuruştur.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA