Tenda D151 Modem Kurulumu ve Kablosuz Ayarlar

Siz değerli makale okuyucularımızla bu yazımızda Tenda D151′ modem kurulum işlemini yazılı ve görsel olarak paylaşacağız.

‘Tenda D151’ modem kurulumuna başlamadan önce, modem ve bilgisayar arasına Ethernet kablosunu bağlamamız lazım. Ethernet kablosu girişi olarak modemin arka tarafında LAN 1, LAN 2, LAN 3, LAN 4 olmak üzere 4 giriş mevcuttur. Kabloyu bu girişlerden herhangi birine bağlayabilirsiniz. Kablo bağlantılarının kontrolünü sağladıktan sonra kurulum işlemini sırasıyla yapmaya başlayabiliriz.

  • Öncelikle bir internet sayfası (tarayıcısı) açıp, adres çubuğuna ‘192.168.1.1’ yazdıktan sonra Enter‘a basıyoruz.

 

  • Sonra Karşımıza ‘Kullanıcı Adı’ ve ‘Parola’ isteyen bir sayfa gelecektir.

 

  • Daha sonra ‘Kullanıcı Adı’ ve ‘Parola’ kutucuklarına, küçük harflerle admin’ yazıp Giriş’ butonuna tıklıyoruz.

  • Sonra Karşımıza Tenda D151′ modem kurulum sayfası gelecektir. Bu ekranda sırasıyla işlemlerimizi aşağıdaki gibi gerçekleştirebiliriz:

Link Tipi: Telefon Kablosu

Ülke: Turkey

VPI: 8

VCI:35

İnternet Bağlantı Tipi: PPPoE

 

  • Daha sonra ‘İnternet Bağlantısı Kullanıcı Adı’ ve ‘İnternet Bağlantısı Şifresi’ kutucuklarına internet servis sağlayıcınızın (ISS) size vermiş olduğu ADSL Kullanıcı Adı ve Şifre bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.

 

  • Sonra ‘Kablosuz Etkinleştirme’ kutucuğu işaretli değil ise, kutucuğa bir kez tıklayarak etkin hale getirelim.

 

  • Daha sonra ‘Kablosuz Adı:’ kutucuğuna Türkçe karakter ve boşluk kullanmadan bir kablosuz ağ ismi girmeniz gerekmektedir. Buraya yazacağınız isim, Tenda D151′ modeminizin dışardan gözükecek olan ağ ismidir.

 

Kanal Ayarı: 11

Güvenlik Modu: WPA2-PSK

Şifrelemesi: AES

 

‘Kablosuz Şifresi:’ kutucuğuna en az 8, en fazla 64 karakterden oluşacak ve Türkçe karakter içermeyecek bir şifresi girmeniz gerekmektedir.

 

  • Girmiş olduğunuz bilgilerin kontrolünü sağladıktan sonra, bilgilerin doğru olduğundan eminseniz Tamam’ butonuna tıklayıp, girdiğiniz ayarları ve bilgileri kaydediyoruz.

‘Tenda D151’ modem için WAN/ADSL kurulumunu ve kablosuz ağ ayarlarını gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Modeminize kablolu veya kablosuz olarak bağlanıp internetinizi kullanabilirsiniz.

Eğer hala internetinizde sorun yaşıyorsanız, konuyla alakalı internet servis sağlayıcınızla (TTNET, Superonline, D-Smart, TurkNet, UyduNet vs) görüşme sağlayabilirsiniz.

İnternetinizde iyi gezintiler dileriz..

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA