Pikatel Airmax 101 Yazılım Güncelleme

Servis sağlayıcılar tarafından satılan bir çok modemde, farklı bir internet servis sağlayıcısında kullanımı kısıtlamak amacı ile Domain Kilidi’ mevcuttur. Bu domain kilidinin kaldırılabilmesi için yazılım güncellemesi gerekmektedir. Bu makalemizde sizlere Pikatel Airmax 101 Yazılım Güncelleme işleminin nasıl yapılabileceğini paylaşacağız.

 • Öncelikle modeminizin modeline uygun olan yazılım dosyasını indirelim.
 • Yazılım güncelleme dosyasını indirdikten sonra modeme kablolu olarak bağlı bir bilgisayardan herhangi bir internet tarayıcısı açıp, adres satırına ‘192.168.1.1′ yazdıktan sonra Enter‘a basalım.
 • Karşınıza ‘Kullanıcı adı (User name)’ ve ‘Şifre (Password)’ isteyen bir pencere gelecektir.
 • Bu pencerede ‘Kullanıcı adı’ bölümüne admin, ‘Şifre’ bölümüne ttnet yazdıktan sonra Giriş Yap’ butonuna tıklayalım.
 • Giriş gerçekleştiremedi iseniz, daha önce modem arayüzünde yaptığınız işlemlerde şifreyi değiştirmiş olmalısınız. Şifreyi hatırlamıyorsanız, modeminizi resetlemeniz gerekecektir.

Airmax 101 Yazılım Güncelleme 1

 • Modem arayüz sayfası açılacaktır. Yazılım güncelleme işlemi gerçekleştirebilmek için, sol tarafta yer alan menü listesinde Yönetim’ → ‘Yazılım Güncelle’ menülerine tıklayalım.
 • Açılan sayfada, yazılım güncelleme ile ilgili yapacağınız işlemlerin sıralamasını gösteren bir bilgilendirme olacaktır. ‘Yazılım Dosya Adı’ bölümünün karşısında yer alan ‘Browsebutonuna tıklayıp, açılan pencerede, indirmiş olduğumuz yazılım dosyasını seçelim. Doğru dosyayı seçtiğimize emin olduktan sonra, alt tarafta yer alan Yazılım Güncelle’ butonuna tıklayıp, yazılım güncelleme işlemini başlatabilirsiniz. Yazılım güncelleme işlemi bitene kadar, modemde herhangi bir işlem gerçekleştirmeyin.

Airmax 101 Yazılım Güncelleme 2

Modeminiz yeniden başlatıldıktan sonra karşınıza gelen ekranda, versiyon numarasının son dört hanesi olacaktır. Güncelleme sonrasında 0045 olması gerekmektedir.

Yazılım güncellemesi gerçekleştirdikten sonra modeminizin kurulum ekranı aşağıdaki gibi olacaktır. Herhangi bir internet servis sağlayıcısı ile kullanabilirsiniz.

Airmax 101 Yazılım Güncelleme 3

Özet

Pikatel Airmax 101 modelinde yazılım güncelleme işlemi aşağıdaki adımlarla gerçekleştirilir:

 1. İlk olarak, Pikatel Airmax 101 modemine bir Ethernet kablosu bağlayarak, modemle bilgisayar arasında bir bağlantı kurun.
 2. Daha sonra, web tarayıcınızı açın ve adres çubuğuna “192.168.1.1” yazarak Enter tuşuna basın. Bu, Pikatel Airmax 101 modeminizin yönetim arayüzüne erişmenizi sağlayacaktır.
 3. Yönetim arayüzünde, sol tarafta bulunan menüden “Sistem” sekmesine tıklayın ve ardından “Firmware Upgrade” seçeneğini seçin.
 4. “Choose File” düğmesine tıklayarak güncellemek istediğiniz yazılım dosyasını seçin. Güncelleme dosyasını modeminizin üreticisi olan Pikatel’in web sitesinden indirebilirsiniz.
 5. Dosyayı seçtikten sonra “Upgrade” düğmesine tıklayın ve yazılım güncelleme işleminin tamamlanmasını bekleyin. Bu süre, dosya boyutuna ve internet hızınıza bağlı olarak değişir.
 6. Güncelleme işlemi tamamlandığında, modeminizi yeniden başlatın.

Not: Yazılım güncelleme işlemi sırasında modeminizi kapatmayın veya yeniden başlatmayın. Bu, modeminizin zarar görmesine neden olabilir.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA