Mobil Veri Kullanımını Azaltma Yolları

Bu yazımızda mobil veri kullanımını azaltma yollarına değineceğiz. Bu sayede mobil verinizin tükenmesine ekstradan paket alınmasına ya da sürpriz faturaların önüne geçeceksiniz.

Veri kullanımınızı kontrol edin

Her şeyden önce, tek bir faturalandırma döngüsünde ne kadar veriye sahip olduğunuzu, ne kadar kullandığınızı ve hangi uygulamaların büyük kısmını tükettiğini kontrol etmek önemlidir. Uygun şekilde azaltmayı denersiniz. Hatta gerekirse en çok kullanılan uygulamalarınızda ebeveyn denetimlerini açarsınız. Veri kullanımınızı kontrol etmek için ayarlarınıza gidin, ardından iPhone’lar için Hücresel’e veya Android’ler için Veri Kullanımı’na tıklayın.

Mümkün olduğunca WiFi kullanın

Telefonunuzda daha az veri kullanmanın en kolay yolu, onu olabildiğince az kullanmaktır. İster evde, ister işte, hatta havaalanında olun, ne zaman ve nerede olursanız olun WiFi’ye bağlanın. Örneğin, havaalanı gibi bazı halka açık yerlerde, WiFi’lerinde oturum açmak için hüküm ve koşulları kabul etmeniz gerektiğini fark edebilirsiniz. İyi olan şey, bunu bir kez yaptığınızda, ileriye doğru otomatik olarak bağlanacaksınız.

Arka planda uygulama yenilemeyi devre dışı bırakın

Siz farkında olmayabilirsiniz ama uygulamalarınız her zaman arka planda çalışıyor ve değerli verilerinizi tüketiyor. Onlarla işiniz bittiğinde uygulamalarınızdan kapandığından emin olun. Veri kullanımınızı azaltmak için arka planda uygulama yenilemeyi de kapatabilirsiniz. iPhone’larda, Arka Planda Uygulama Yenilemeyi devre dışı bırakmak için Ayarlarınıza gidin. Android’lerde Ayarlar’a, ardından Veri Kullanımı’na gidin ve Arka Plan Veri Kullanımına İzin Ver’i kapatın.

Buradan mobil ağlar hakkında bilgi alabilirsiniz: Mobil Ağlarda 1G 2G 3G 4G ve 5G Nedir?

Postaları daha seyrek alın

Telefonunuzun verileri kontrol etme yollarından biri de e-posta uygulamanızdır. Telefonunuz her e-posta aldığında, verileri kullanırsınız. Bunu düzeltmek için e-postanızın Kontrol Etme işlevinin kapalı olduğundan emin olun. Bu, yeni e-postaların sürekli olarak sunucudan size gönderilmemesini sağlayacaktır. Bunun yerine, Getirme’yi açmak isteyeceksiniz. Bu şekilde uygulama, uygulamayı her açtığınızda yalnızca yeni e-postaları kontrol edecek ve “alacaktır”.

WiFi’deyken medya indirin

WiFi’de değilseniz, canlı akışlar veri planınızın büyük bir bölümünü tüketir. Bunu düzeltmenin hızlı ve kolay bir yolu, henüz WiFi’deyken medyanızı (filmler, TV şovları, müzik veya podcast’ler) önceden indirmektir. Bu şekilde, veri hızlarının düşük olduğu bir alana geldiğinizde tüm veriler yerel olarak depolanacaktır. Kullanımınız için hazır olacaktır.
Veri Kullanımını

WiFi Assist’i devre dışı bırakın

Zayıf bir WiFi bağlantınız olduğunda, WiFi Assist bu bağlantıyı güçlendirmek ve daha yüksek yükleme hızları sunmak için hücresel verilerinizden yararlanır. Çoğu zaman, WiFi Assist’i kullandığınızı bile fark etmeyeceksiniz. Ta ki tüm verilerinizin gittiğini fark edene kadar. WiFi Assist’i devre dışı bırakmak daha yavaş bir bağlantıya neden olur. Ancak özellikle sınırlı bir veri planınız veya uluslararası bir seyahat planınız varsa, veri kullanımınızı önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olur. WiFi Assist’i kapatmak için hücresel ayarlarınıza gidin ve istemleri izleyin.

Veri limitlerini ve uyarıları ayarlayın

Veri kullanımını azaltmak için ek yardıma ihtiyacınız varsa, veri limitleri veya uyarılar ayarlamak yardımcı olur. Android’lerde bunu ayarlarınızdaki Veri Kullanımı menünüze giderek yapabilirsiniz. iPhone’larda henüz bu işlevsellik yoktur, ancak veri tüketiminizi azaltmak ve tüm arka plan uygulamalarını sessize almak için kullanılabilecek bir Düşük Veri Modu seçeneği vardır. Mantığa aykırı gelebilir. Ancak veri kullanımınızı izlemenize yardımcı olması için üçüncü taraf bir uygulama indirmek de yardımcı olabilir.

Veri planınızı yükseltin

Biraz önce anlattığımız yolları denediniz. Ne yaparsanız yapın verileriniz bitmeye devam ediyorsa, veri planınızı yükseltmenin zamanı gelmiş olabilir. Veya telefonunuzu çoğunlukla evinizin Wi-Fi ağına bağlıyken kullanıyorsanız evde yetişebilecek bir internet planınız olduğundan emin olun.

Devam Edin: Galaxy Watch’ı iPhone’a Bağlama

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA