Macbook Pil Sağlığı Nedir

Macbook kullanıcılarının en çok merak ettiği konulardan Macbook Pil Sağlığı nedir konusunu sizler için derledik.

 

Macbook Pil Sağlığı Nedir

Pil sağlığı Apple tarafından geliştirilen ve macbook cihazlarda bulunan yerleşik pilin performansının incelenebildiği Macbook eklentisidir. Pil sağlığı aracı ile cihazınızdaki pilin yaklaşık olarak ne kadar şarj tutabildiği ve ne ölçüde çalıştığını kontrol edebilirsiniz. Sağlık göstergesi aynı zamanda almayı veya satmayı düşündüğünüz yeni bir macbook için önemlidir. Pil döngüsü düşük sayısı düşük seviyelerde olan ürün iyi anlamına gelir. Başka bir değişle pil döngüsü düşük olan cihaz, genelde güç kaynağı ile kullanılmıştur. Bu durum ürünün pil seviyesinin ilerleyen dönemlerde yeterli olacağı anlamına gelir. Aynı zamanda bu durum pil döngü sayısı düşük olan Macbook’lar daha sağlıklı kullanıldığını da gösterebilir.

 

okumaya devam edin: Oyun Oynamak İçin En İyi Telefonlar (Eylül 2022)

 

Macbook Pil Kontrolü

Macbook cihazlarda pil sağlığı kontrolü için aşağıdaki adımlar takip ediniz.

*Masaüstünde boş ekranda iken mouse ile sol üst köşedeki Elma simgesine dokununuz.

*Sonrasında gelen menü açıkken klavyeden Alt tuşuna basılı tutunuz ve ekran beliren Sistem Bilgileri.. butonuna basınız.

*Daha sonra açılan menüde Güç kısmına geçiniz.

*Son olarak bu bölümde bulunan Devir Sayısı ve Pil Durumu kısmını kontrol ediniz.

Sağlıklı bir pilden bahsedilmek için pilin kullanım yılına göre, her bir yıl için 50 pil devri sayısını aşmamış olması gerekir. Aynı zamanda pil durumu bölümünde durum Normal dışına çıkmamış olmalıdır. Aksi bir durumda ise dahili Macbook pilimizin çok da iyi çalıştığını söyleyemeyiz.

Pil Sağlığı Nasıl Korunur

Macbook ürünlerde pil dahili durumda olduğundan, özellikle ilerleyen süreçteki performans adına pil önemlidir. Pil sağlığınızı koruyabilmenizi sağlayacak bir kaç ip ucu vermek gerekirse;

*Sabit pozisyonda kullanım sırasında ürün mutlaka güce bağlı olmalı. Bu sayede pil şarj seviyesi %100’e eriştiğinde cihaz şarj olmayı bırakacak, yalnızca güç adaptörüyle çalışacaktır. Bu da pilimizin doldur-boşalt ömrünü tüketmemizi sağlayacaktır.

*Grafik kartına sahip bir Macbook’a sahipsek ürünü mutlaka güçlü bir soğutucu ile kullanmalıyız. Aynı zamanda grafik kartını kullanan her işlemde cihaz güce bağlı olmalıdır.

*Arka planda açık kalan uygulamaların gereksiz pil tüketimini engellemek adına, arka plan uygulamaları kapatılması gerekir.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA