Facebook’a Güvenilir Kişi Ekleme

Bu yazımızda sizlerle ‘Facebook’a güvenilir kişi ekleme işleminin nereden ve nasıl yapılabileceğini paylaşacağız.
Hesap şifresinin unutulması ya da çeşitli sebeplerden dolayı giriş sağlanmaması durumunda yapılabilecek hiçbir işlem kalmamaktadır. Bu durum karşısında çok şikayet alan ‘Facebook’, getirdiği yeni düzenlemelerle birlikte problemi ortadan kaldırmış durumda. Bundan sonraki kullanımlarda hesabımıza giriş sağlayamadığımız durumlarda geçerlidir. Belirlemiş olduğumuz arkadaşlar vasıtasıyla hesabımızı doğrulayabilecektir. Bu arkadaşlara gidecek kod ya da şifreyi kullanarak hesabımıza giriş yapabileceğiz. Bu yöntem ile hesabınıza tekrar giriş yapabilmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

 • İşlemler için öncelikle ‘Facebook’ hesabımıza giriş yapıyoruz.
 • Daha sonra, açılan profil sayfamızın sağ üst kısmında bulunan ‘ok’ simgesine tıklıyoruz. Açılan menü listesinde ‘Ayarlar’ menüsüne tıklıyoruz.
Güvenilir Kişi Ekleme

Güvenilir Kişi Ekleme

 • Açılan sayfanın sol tarafında bulunan menü listesinde ‘Güvenlik ve Giriş’ menüsüne tıklayıp işlemlerimize devam ediyoruz.
 • Açılan sayfada ‘Hesabına erişememen halinde iletişime geçebileceğin 3-5 arkadaşını seç’ yazısının sağ tarafında bulunan ‘Düzenle’ butonuna tıklayıp işlemlerimize devam ediyoruz.

  • ‘Düzenle’ butonuna tıkladıktan sonra açılan alt bölümde, ‘Arkadaşları seç’ butonuna tıklıyoruz.

  Açılan ‘Güvenilir Kişiler Nedir?’ başlıklı pencerede bulunan ‘Güvenilir Kişileri Seç’ butonuna tıklıyoruz.

  Güvenilir Kişi Ekleme 2

  Güvenilir Kişi Ekleme 2

  Açılan ‘Güvenilir Kişileri Seç’ başlıklı pencerede ‘Arkadaşları seç’ yazan metin kutusuna arkaşlarınızın isimlerini ve ‘Facebook’ kullanıcı isimlerini yazıp seçtikten sonra ‘Onayla’ butonuna tıklayıp işlemleri tamamlıyoruz.

Güvenilir Kişi Ekleme 3

Güvenilir Kişi Ekleme 3

Özet

Facebook’ta güvenilir kişi eklemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Bilgisayarınızdan veya mobil cihazınızdan Facebook hesabınıza giriş yapın.
 2. Sağ üst köşedeki menü simgesini (genellikle üç satır veya üç nokta şeklinde) tıklayın ve açılan menüden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğini bulun ve tıklayın.
 3. “Ayarlar ve Gizlilik” sayfasında, sol taraftaki menüden “Güvenlik ve Giriş” seçeneğini bulun ve tıklayın.
 4. “Güvenlik ve Giriş” sayfasında, “Güvenilir Kişiler” bölümünü bulun ve “Düzenle” seçeneğini tıklayın.
 5. “Güvenilir Kişiler” sayfasında, “Güvenilir Kişi Ekle” seçeneğini tıklayın.
 6. Ekranda, güvenilir kişi olarak eklemek istediğiniz kişinin Facebook hesabını arayabileceğiniz bir arama kutusu göreceksiniz. Kişinin adını veya e-posta adresini arama kutusuna girin.
 7. Arama sonuçlarından doğru kişiyi bulduğunuzda, adının yanındaki “Ekle” düğmesini tıklayın.
 8. Güvenilir kişiyi ekledikten sonra, o kişinin profil fotoğrafinin yanında “Güvenilir Kişi” etiketi görünecektir.
 9. İstediğiniz sayıda güvenilir kişiyi ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz kişiler, hesabınızla ilgili güvenlik adımlarını tamamlamanız veya hesap erişimini kurtarmanız gerektiğinde size yardımcı olur.

Güvenilir kişiler, hesabınızın güvenliğini artırmak ve hesap erişimini korumak için önemlidir. Güvenilir kişiler, şifrenizi unuttuğunuzda veya hesabınızı ele geçiren birine karşı hesabınızı kurtarmak için kullanılan güvenlik adımlarında size yardımcı olabilirler.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA