Blog

Facebook Video Kaldırma İsteği

Bu yazımızda siz değerli makale okurlarımızla ‘Facebook Video Kaldırma İsteği’ için yapılması gereken işlemleri yazılı ve görsel olarak paylaşımını sağlayacağız.
Günümüz dünyasında birçok kişinin günlük yaşantısının bir parçası haline gelen ‘Facebook’, en çok paylaşım yapılan ve giriş yapılan sosyal medya ağlarından biridir. Kullanıcılarının gizlilik haklarını en üst seviyede tutan ‘Facebook’, kullanıcılarını ya da yakınlarını rahatsız edici bir paylaşımın yapılması durumunda, paylaşımı yapan hesapları anında kapatmaktadır. Size ait bir video içeriğinin, izinsiz bir şekilde paylaşılması durumunda, bunu ‘Facebook’a bildirilmeniz halinde problem giderilecektir. Bildirimi işlemi için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.
İlk olarak bilgisayarımızdan bir internet tarayıcısı (Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, vs) açıp, adres satırını temizledikten sonra ‘www.facebook.com/help/contact/139646232852264’ URL’sini kopyalayıp yapıştıralım ve Enter’a basalım.

Video Kaldırma İsteği
‘Gizlilik Hakları-Video Kaldırma İsteği’ başlıklı bir sayfa gelecektir. Bu sayfadaki formda istenen bilgileri aşağıdaki şekilde doldurabilirsiniz.
‘Kimin Hakları İhlal Ediliyor?’
‘Benim Haklarım’ olarak işaretlemiş bulunmaktayız. Eğer çocuğunuzun ya da tanıdığınız birinin fotoğrafı ile ilgili bir işlem yapıldıysa, ilgili seçeneği seçebilirsiniz.
‘Kaç Yaşındasınız?’
‘18 yaşında veya daha büyük’ seçeneğini seçip işlemlerinize devam edebilirsiniz.
‘Nerede Yaşıyorsunuz?’
‘Amerika Birleşik Devletleri’nin Dışında’ seçeneğini seçebilirsiniz.

Video Kaldırma İsteği 2
‘Adınız:’ ve ‘Soyadınız:’ kutucuklarına isim ve soyisim bilgilerini ekliyoruz.
‘İçeriğin bağlantısı (URL)’ bölümüne, paylaşılan videonun URL’sini (linkini) kopyalayıp yapıştırdıktan ve alt kısımdaki kutucuğu işaretledikten sonra ‘Gönder’ butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Özet

Facebook üzerinde bir videoyu kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Facebook hesabınıza giriş yapın.
 2. Kaldırmak istediğiniz videoyu bulun. Videoyu kendi profilinizde, bir sayfada veya bir grupta paylaşmış olabilirsiniz.
 3. Videonun üzerine gelin ve sağ üst köşedeki üç nokta (…) simgesini bulun.
 4. Üç nokta simgesine tıklayın ve açılan menüden “Videoyu Sil” seçeneğini seçin.
 5. Silme işlemini onaylamak için çıkan uyarıya “Evet” veya “Sil” seçeneğine tıklayın.
 6. Video silindiğinde, o video artık Facebook’ta görünmeyecektir.

Eğer video sizin tarafınızdan paylaşılmadıysa ve başka bir kullanıcı tarafından paylaşılan bir videoyu kaldırmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Videoyu paylaşan kişinin profilini veya sayfasını bulun.
 2. Profil veya sayfa üzerindeki videoyu bulun.
 3. Videoya gelin ve sağ üst köşedeki üç nokta (…) simgesini bulun.
 4. Üç nokta simgesine tıklayın ve açılan menüden “Rapor Et” seçeneğini seçin.
 5. “Nedenini belirtin” bölümünde, videoyu neden kaldırmak istediğinizi seçin (örneğin: istenmeyen içerik, saldırganlık, hakaret vb.).
 6. İlgili raporlama adımlarını tamamlayın ve Facebook’un inceleme sürecini bekleyin.

Facebook, raporları inceler ve uygun olduğunda videoyu kaldırır. Ancak her raporlama sonucunda video hemen kaldırılmayabilir. İnceleme süreci ve sonuçlar Facebook politikalarına ve ekibin yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA