Blog

Facebook Üzerinden Instagram’a Reklam Verme

Getirdiği yeniliklerle kısa süre içerisinde sosyal medyanın ilgi odağı olan Instagram’ın hızlı büyümesi, Facebook yetkililerinin dikkatini çekmişti. Hatırladığınız üzere yeni bir anlaşma ile Facebook’un sahibi, Instagram’ı da satın alarak iki dünya devi sosyal ağ platformunu birbirine bağlamış durumda. Reklam verme işlemleri ve bunun gibi işlemler yapılabiliyor.

Hal böyle olunca Facebook hesaplarınızı Instagram’a bağlama işlemini gerçekleştirebiliyorduk. Ancak gün geçtikçe bu işlemleri daha da genişleten Facebook, yeniliklerine bir yenisini daha getirmiş bulunmakta. Artık Facebook üzerinden Instagram hesabına reklam verme işlemi ve bu reklam hesabını da Facebook hesabından yönetebiliyoruz. Ancak getirilen yeniliklere hala daha ayak uyduramayan kullanıcılar, bu işlemlerin nasıl yapıldığını merak etmektedir.

İşlemler çok basit; yapmanız gereken ise aşağıdaki adımları izlemek olacaktır.

 • İlk olarak Facebook hesabımıza giriş yapıp, devamında tarayıcı adres satırını temizleyerek www.facebook.com/manage yazdıktan sonra Enter’a basıyoruz.
 • Gelen sayfanın sol üst bölümünde yer almakta olan Facebook Reklamları” menüsüne tıklıyoruz.
 • Açılan sayfadaki menüler içerisinde Business Manager Ayarları” bölümüne tıklıyoruz.

Reklam Verme 1

 • Facebook Üzerinden Instagram’a Reklam Verme işlemlerimizin devamında, gelen sayfanın sol tarafında yer almakta olan Instagram” ikonuna tıklıyoruz
 • Gelen sayfada Yeni Instagram Hesabını Üzeriniz…” butonunun üzerine gelip tıklıyoruz.

Reklam Verme 2

 • Facebook Üzerinden Instagram’a Reklam Verme işlemlerimizin son adımında, gelen sayfada Instagram hesabına giriş yaparken kullandığımız mail adresimiz ve şifremizi girdikten sonra İleri” butonuna tıkladığımızda, Facebook hesabımız üzerinden Instagram hesabımıza reklam verebilir ve bu verdiğimiz reklamı Facebook hesabı üzerinden kontrol edebiliriz.

 

Özet

Yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir.

 1. Facebook Business Manager’a erişim: Instagram reklamlarını yönetmek için, öncelikle bir Facebook Business Manager hesabınız olması gerekecektir. Eğer henüz bir Business Manager hesabınız yoksa, Facebook’ta bir tane oluşturmalısınız.
 2. Instagram hesabınızı bağlama: Business Manager hesabınızı oluşturduktan sonra, Instagram hesabınızı Business Manager’a bağlamanız gerekecektir. Bu işlemi “Hesapları” bölümünden gerçekleştirebilirsiniz.
 3. Reklam Hedefi ve Kitle Belirleme: Instagram reklamları verirken, amacınızı belirlemeniz gerekecektir. Yani, reklamınızın ne tür bir etkileşim yaratmasını istediğinizi (örneğin, web sitesi tıklamaları, marka bilinirliği, ürün satın almaları vb.) seçmelisiniz. Aynı zamanda, reklamınızı hangi demografik özelliklere ve ilgi alanlarına sahip kişilere göstermek istediğinizi de belirlemelisiniz.
 4. Görsel ve Metinler: Reklamınız için uygun bir görsel ve çekici metinler oluşturmalısınız. Instagram’ın görsel odaklı bir platform olduğunu unutmayın, bu nedenle görselleriniz dikkat çekici olmalı ve mesajınızı etkili bir şekilde iletmelidir.
 5. Reklam Bütçesi ve Süresi: Reklamınız için bir bütçe belirlemeli ve reklamın ne kadar süreyle yayınlanacağını planlamalısınız.
 6. Reklamın Yayınlanması: Tüm ayarları yaptıktan sonra, reklamınızı yayınlayabilirsiniz. Facebook Business Manager üzerinden Instagram reklamlarınızı planlayabilir ve yönetebilirsiniz.

Lütfen unutmayın ki reklam verme süreçleri zaman içinde değişebilir ve farklı bölgelerde farklı kurallar ve özellikler olabilir. Dolayısıyla, en güncel bilgileri Facebook Business Yardım Merkezi veya Instagram Reklam Yardım Merkezi gibi kaynaklardan kontrol etmeniz önemlidir.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA