Facebook USB Güvenlik Anahtarı Oluşturma

Bu makalemizde,‘Facebook’ta, USB güvenlik anahtarının nasıl kullanılabileceğini anlatacağız.

Facebook USB Güvenlik

‘Facebook’ hesabınıza ileri derecede bir güvenlik ya da koruma sağlama yollarından biride USB dir. Oluşturacağınız USB güvenlik anahtarı ile hesabınızı üst düzey bir koruma ile koruyabileceksiniz. USB güvenlik anahtarının, ‘Facebook’ hesabına nasıl tanıtılacağı konusunda sizlere birkaç tüyo vereceğiz. Yapacağımız işlemler çok basit; sadece işlemin nereden ve nasıl yapılacağını bilmeniz  ve bunun için de aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

 • Öncelikle Facebook hesabımıza giriş yapıyoruz.
 • Daha sonra, açılan sayfanın sağ üst kısmında bulunan ‘ok’ simgesine tıklayıp, açılan menü listesinde Ayarlar’ menüsüne giriş yapıyoruz.

  Facebook USB güvenlik anahtarı

  Facebook USB güvenlik anahtarı

 • Açılan sayfanın sol tarafında bulunan Güvenlik ve Giriş’ menüsüne tıklayıp işlemlerimize devam ediyoruz.

  Facebook USB güvenlik anahtarı 2

  Facebook USB güvenlik anahtarı 2

 • Gelen sayfada menüler göreceksiniz. Bu sayfayı aşağıya doğru çektiğimizde, İki faktörlü kimlik doğrulaması kullan’ yazısının sağ tarafında bulunan Düzenle’ butonuna tıklıyoruz.

  Facebook USB güvenlik anahtarı 3

  Facebook USB güvenlik anahtarı 3

 • Açılan pencerenin/sayfanın alt kısmında yer alan, Güvenlik Anahtarları’ yazısının sağ tarafındaki Anahtar Ekle’ linkine(bağlantısına) tıklıyoruz.
 • Açılan Güvenlik Anahtarı Ekle’ başlıklı sayfada/pencerede ‘Bir USB güvenlik anahtarın varsa, bunu Facebook hesabını korumak için kullanabilirsin’ açıklamasının altında yer alan Anahtar Ekle’ butonuna tıklayıp işlemlerimize devam ediyoruz.
 • Gelen Güvenlik Anahtarını Kaydet’ başlıklı sayfada/pencerede ‘Güvenlik anahtarını bir USB portuna tak. Anahtarın üzerinde yanıp sönen bir ışık varsa, düğmeye veya altın diske bas.’ bilgilendirmesine istinaden, bilgisayardaki hearhangi bir USB portuna USB belleği/anahtarı taktıktan sonra ekranda görünen ‘sarı kilit’ simgesine tıklayıp, daha sonra ‘Devam’ butonuna tıkladığınızda kod girmenizi isteyen bir pencere gelecektir. Bu kodu da girdikten sonra işlemleriniz tamamlanmış olacaktır.

Özet

Facebook USB güvenlik anahtarı (USB security key) oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. İlk olarak, bir USB güvenlik anahtarı satın almanız gerekmektedir. Bu, FIDO U2F (Universal 2nd Factor) standartını destekleyen bir USB cihazıdır. Örneğin, YubiKey veya Google Titan gibi markaların USB güvenlik anahtarlarını tercih edebilirsiniz.
 2. Facebook hesabınıza bilgisayarınızdan giriş yapın.
 3. Sağ üst köşedeki menü simgesini (genellikle üç satır veya üç nokta şeklinde) tıklayın ve açılan menüden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğini bulun ve tıklayın.
 4. “Ayarlar ve Gizlilik” sayfasında, sol taraftaki menüden “Güvenlik ve Giriş” seçeneğini bulun ve tıklayın.
 5. “Güvenlik ve Giriş” sayfasında, “Güvenlik Anahtarı” bölümünü bulun ve “Güvenlik Anahtarı Ekle” seçeneğini tıklayın.
 6. Facebook, USB güvenlik anahtarınızı eklemek için kimlik doğrulama adımlarını takip etmenizi isteyebilir. Bu adımları dikkatlice izleyin ve talimatları uygulayın.
 7. USB güvenlik anahtarınızı bilgisayarınıza takın.
 8. Facebook, USB güvenlik anahtarınızı algılayacak ve tanımlayacaktır. Anahtarınızı tanıdıktan sonra, ekranda bir onay mesajı alacaksınız.
 9. Onay mesajını aldıktan sonra, USB güvenlik anahtarınızı Facebook hesabınızla ilişkilendirmek için talimatları izleyin.

Artık Facebook hesabınıza USB güvenlik anahtarınızı eklediniz. Bundan sonra, hesabınıza giriş yaparken USB güvenlik anahtarını kullanabileceksiniz. Bu, ek bir güvenlik önlemi sağlayarak hesabınızı daha korumalı hale getirir, çünkü USB güvenlik anahtarı fiziksel olarak sizin elinizde olmalıdır ve kimlik doğrulama için kullanılan bir faktördür.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA