Blog

Facebook Kural Ayarları Nasıl Yapılır?

Siz değerli makale okuyucularımızla bu yazımızda Facebook Kural Ayarları nasıl yapılacağını paylaşacağız.

Verilen bu reklamlar için kural oluşturma ayarlarının bilinmemesi ise oldukça can sıkıcı bir hal almaktadır. Sizlerle Facebook Kural Ayarlarının Nasıl Yapılacağını yazılı ve görsel olacak şekilde paylaşacağız.

 • İlk olarak Facebook hesabımıza giriş gerçekleştirdikten sonra adres satırını temizleyerek www.facebook.com/manage yazıp Enter’a basıyoruz.
 • Gelen ekranın sol üst kısmındaki Facebook Reklamları” bölümüne tıklayın. Sonra açılan sayfadaki menüler içerisinde Otomatik Kurallar” menüsüne tıklıyoruz.

Facebook Kural Ayarları işlemlerimizin devamında, gelen ekranın sağ tarafında bulunan seçeneklerden sırasıyla Eylemler” → “Gözden Geçir” seçeneklerine tıklıyoruz.

Bu alanda daha önce oluşturmuş olduğunuz bir kuralı değiştirip düzenledikten sonra alt tarafta yer almakta olan Kuralı Kaydet” butonuna tıklayarak değişiklikleri kaydedebilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz kuralın içeriğiyle ilgili müdahaleler, sizin yapacağınız işlemlere göre değişecektir.

 • Sonrasında ise yine sağ tarafta yer almakta olan “Eylemler” menüsüne tıklayıp, açılan seçeneklerden “Düzenle” seçeneğine tıklıyoruz.

Daha öncesinde oluşturmuş olduğunuz Kural Sonuçlarının Önizlemesi”‘ni bu alandan görebilirsiniz. Alt kısımda yer almakta olan “Kapat” butonuna tıklayarak çıkış yapabilirsiniz.

Oluşturduğunuz bir kural silmek istiyorsanız, yine ekranın sağ tarafında yer almakta olan Eylemler” menüsüne tıkladıktan sonra açılacak olan seçenekler içerisinde Sil” seçeneğine tıklayıp, Facebook hesabınızdaki kuralı silebilirsiniz.

Özet

Facebook’ta bir Facebook Grubu veya Sayfa yönetiyorsanız, kural ayarları oluşturarak topluluk kurallarınızı ve sayfa yönergelerinizi belirleyebilirsiniz. İşte Facebook Sayfa ve Gruplar için kural ayarlarını nasıl yapılandıracağınıza dair adımlar:

Facebook Sayfa İçin Kural Ayarları:

 1. Facebook Sayfanıza Giriş Yapın: Facebook hesabınızla giriş yapın ve yönetici olduğunuz sayfaya gidin.
 2. Yönetici Paneline Erişin: Sayfanızın üst kısmındaki “Yönetici Paneli” veya benzeri bir bağlantıyı tıklayarak yönetici paneline erişin.
 3. Kural Ayarlarını Düzenle: Yönetici paneline girdikten sonra, sayfanızın sol tarafındaki menüden “Düzenle Sayfa” seçeneğini tıklayın. Ardından “Kurallar” veya “Topluluk Standartları” gibi bir seçenek bulun ve bu seçeneği tıklayın.
 4. Kuralları Oluşturun veya Düzenleyin: Kural ayarlarınızı düzenleyebileceğiniz bir sayfa açılacaktır. Burada mevcut kuralları düzenler veya yeni kurallar eklersiniz. Kurallarınızı oluştururken, sayfanızın veya topluluğunuzun istediği davranış kurallarını açıkça belirtin.
 5. Değişiklikleri Kaydedin: Kural ayarlarınızı düzenledikten sonra, değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın. Genellikle “Değişiklikleri Kaydet” yapın.

Facebook Grupları İçin Kural Ayarları:

 1. Facebook Grubunuza Giriş Yapın: Facebook hesabınızla giriş yapın ve yönetici olduğunuz grubunuza gidin.
 2. Grup Ayarlarına Erişin: Grubunuzun üst kısmındaki “More” (Daha Fazla) seçeneğini tıklayın ve ardından “Edit Group Settings” (Grup Ayarlarını Düzenle) seçeneğini tıklayın.
 3. Kurallar Bölümüne Geçin: Ayarlar sayfasına geldiğinizde, sayfanın alt kısmında “Rules” (Kurallar) veya benzeri bir seçenek bulunur. Bu seçeneği tıklayarak kural ayarlarına erişin.
 4. Kuralları Oluşturun veya Düzenleyin: Grubunuzun kural ayarlarını burada düzenleyebilirsiniz. Mevcut kuralları düzenlersiniz veya yeni kurallar eklersiniz.
 5. Değişiklikleri Kaydedin: Kural ayarlarınızı düzenledikten sonra, değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.  “Değişiklikleri Kaydet” yapın.

Kuralları oluştururken, topluluğunuzun güvenliğini ve sayfanızın düzenini korumak için net ve anlaşılır kurallar belirlemeye özen gösterin. Ayrıca, bu kuralları üyelerinize iletmek için sayfa veya grup açıklamalarında paylaşmayı unutmayın.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA