Facebook Görsel Arama Kullanımı

Bu yazımızda, bir fotoğraf veya programlanmış resim (png, gif, webp) gibi bir imajın Facebook görsel arama yöntemiyle bulmayı konu edineceğiz. Bu bağlamda, Google üzerinden ters arama yapıp resim ve objeleri bulmaya da değineceğiz.

Facebook Görsel Arama Kullanımı

Facebook üzerine yüklenen her obje için algoritma gereği rakamlardan oluşan bir kimlik belirler. Site üzerinden indirdiğiniz bir objenin dosya ismi belirttiğimiz rakamlardan oluşur. Bu bilgiye sahip olursanız Facebook’ta resmin kaynağını bulma için kullanırsınız. Bu bilgiyle ister aradığınız bir kişiyi ister bir grup gibi hesaplara ulaşmanıza imkan sağlar. Bu işlemleri şimdi adım adım açıklayacağız. Ama önce bir bilgisayar tarayıcısına ihtiyacınız olacağını unutmayın. Tercihen Google Chrome olmalıdır.

 • Aramak istediğiniz resme Facebook üzerinde iken sağ tıklayın.
  Facebook görsel arama
 • Google Chrome da iken resmi yeni sekmede açı tıklayın. Farklı tarayıcılarda resmi görüntüle ya da fotoğrafı görüntüle gibi çıkacaktır.
 • Adres çubuğunda görünen alt çizgilerle ayrılan üç sayı bloğu göreceksiniz.
 • Bu sayılardan ortadakini seçin. Bizim örnekte 385184376928035 belirtik. Bu Facebook üzerinden aramaya kullanacağımız numaradır.  Not: gizlilik ihlali olduğundan rakamlar değiştirilmiştir. Siz görselinizdeki işlemleri örneğe bakarak yapabilirsiniz.
 • Yeni bir internet sekmesi açın. Adres çubuğuna https://www.facebook.com/photo.php?fbid= yazın.
 • Bu linkin sonunda yer alan = simgesinden sonra ki kısma biraz önce aramak istediğimiz rakam öbeğini yazın. Örneğimizde https://www.facebook.com/photo.php?fbid=385184376928035 gibi olacaktır.
 • Facebook’ta fotoğrafa görmek ve fotoğrafın paylaşıldığı profili bulmak için Enter’a basın.
  Not: Gizlilik ayarları sayesinde Facebook bu resmi siz göstermeyebilir. Fotoğrafın herkese açık olması gerekmektedir. Ayrıca bu fotoğraf sahibi sizi engellememiş olması gerekir.
 • Bu yöntem isterseniz bilgisayara kaydettiğiniz resimlere de uygulanır. Aynı arama yöntemleri kullanılır.

Paylaşılan Facebook Görselini Google Arama Motorunda Arama

Fotoğraf ile alakalı daha çok bilgiye ihtiyaç duyarsanız mevcut görsel üzerinden Google arama motoru yardımıyla görseli arayıp bulursunuz. Bu işlem için Google Chrome tarayıcısına ihtayaç duyacaksınız. Bunları şu şekilde yapmanız gerekiyor.

 • Bunun için aramak istediğiniz resme sağ tıklayın. Açılan menüde Resmi Google Lens ile ara yazısını tıklayın.
 • Fotoğraf için olası eşleşmeleri gösteren pencere mevcut sayfanızın sağ tarafında açılacaktır.
 • Bu kısımda benzer görseller çıkacaktır. Birebir eşleşen görüntüye tıklayıp gidebileceğiniz gibi Görselin Kaynağını Bulu tıklayıp daha fazla sonuç elde edebilirsiniz.

Facebook’ta Sayfa İsmini Değiştirme işlemleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca daha fazla yazımıza ulaşmanız için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA