Blog

“Facebook gizlilik ayarı kontrolü” Mesajı Nedir? Ne Yapmak Gerekir?

Günlük yaşantımızın vazgeçilmezlerinden biri olan Facebook’ta, giriş yaptıktan sonra karşımıza gelen Gizlilik Ayarı kontrolü yapmak ister misin?” mesajı için, birçok kullanıcısı yapılması gereken işlemleri bilmemektedir.

Gizlilik Ayarı kontrolü yapmak ister misin?” mesajına istinaden yapılması gereken işlemler ile alakalı aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

 • Öncelikle hesabımıza giriş gerçekleştiriyoruz,
 • Sonrasında karşımıza Gizlilik Ayarı Kontrolü yapmak ister misin?” başlığı altında, “Gizliliğini önemsiyoruz ve doğru kişilerle paylaşımda bulunduğundan emin olmak istiyoruz. Gönderilerinin, uygulamalarının ve bazı Profil bilgilerinin gizlilik ayarını gözden geçirmenin hızlı bir yolunu burada bulabilirsin.” şeklinde bilgilendirme sayfası gelecek.

Peki gelen mesaj sonrasında yapmamız gereken işlem nedir?

 • Öncelikle Facebook hesabımızın sağ üst tarafında yer alan kilit işaretine tıklayıp, daha sonrasında açılan sayfada Gizlilik Ayarı Kontrolü kısmına tıklayarak işlemlerimize devam ediyoruz.

İlk olarak,

 1. Gönderiler

“Haber Kaynağı’ndan veya Profilinden her paylaşımda bulunduğunda, kimlerin göreceğini kontrol etmek için bir hedef kitle seçebilirsin.”

bilgilendirme yazısının alt kısmında yer alan seçeneklerde, yapmış olduğumuz gönderilerin kimler tarafından görülebileceği ile ilgili seçeneği seçtikten sonra alt bölümde yer alan İleri butonuna tıklıyoruz.

 1. Uygulamalar

“Giriş yapmak için Facebook’u kullandığın uygulamalar burada. Her birini kimlerin görebileceğini düzenle ve artık istemediklerini sil. 

İpucu: Uygulamalarını daha sonra istediğin zaman uygulama ayarlarından düzenleyebilirsin.”

bilgilendirme yazısının alt kısmında bulunan, uygulamaların kimler tarafından görülebileceği ile ilgili seçeneği ayarladıktan sonra yine alt kısımda bulunan İleri butonuna tıklayıp işlemlerimize devam ediyoruz.

 1. Profil

“Profilindeki bu bilgilere göz at ve kimlerle paylaşmak istediğine karar ver. Profilinin burada gösterilenden daha fazla bilgi içerebileceğini unutma.”

bilgilendirme yazısının alt kısmında yer alan, kişisel bilgilerimizin kimler tarafından görülebileceği ile ilgili seçeneği seçtikten sonra ekranın sağ alt kısmında yer alan Bitir butonuna tıklıyoruz.

 

Yaptığımız işlemlerle Gizlilik Ayarı Kontrolü yapmak ister misin?” uyarı ve bilgilendirme mesajına istinaden gerekli ayarları yapılandırmış bulunmaktayız.

Özet

Eğer “Facebook gizlilik ayarı kontrolü” gibi bir mesaj alıyorsanız, bu durum büyük olasılıkla güvenlik veya gizlilik ayarlarınızın incelenmesi için bir hatırlatma mesajıdır. Facebook, kullanıcıların hesap güvenliğini sağlamak ve gizlilik tercihlerini kontrol etmelerine yardımcı olmak amacıyla periyodik olarak bu tür hatırlatmalar yapabilir.

Bu tür bir mesaj aldıysanız, şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Mesajı Dikkatlice İnceleyin:
  • Mesajın içeriğini dikkatlice okuyun ve hangi gizlilik ayarlarının kontrol edilmesi gerektiğini belirleyin.
 2. Facebook Güvenlik ve Gizlilik Ayarlarını Kontrol Edin:
  • Facebook hesabınıza giriş yapın.
  • Sağ üst köşede bulunan ok simgesine tıklayın ve “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğini seçin.
   gizlilik ayarı kontrolü
  • “Ayarlar” bölümüne tıklayın.
  • “Gizlilik Kontrolü” veya benzer bir seçeneği bulun ve gizlilik ayarlarınızı gözden geçirin.
 3. Profiliniz ve Paylaşımlarınız:
  • Profil bilgileriniz, paylaşımlarınız ve diğer gizlilik ayarlarınızı kontrol ederek istediğiniz düzenlemeleri yapın.
  • Kiminle paylaşım yapacağınızı belirleyin ve hangi bilgilerinizin kamuya açık olacağını gözden geçirin.
 4. İki Aşamalı Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirin:
  • Güvenliğinizi artırmak için “Güvenlik ve Giriş” bölümünden “İki Aşamalı Kimlik Doğrulama”yı etkinleştirebilirsiniz.
 5. Bağlantılı Uygulamalar ve İzinler:
  • Bağlantılı uygulamalar, izinler ve oturum açma bilgilerini kontrol edin. Gerekli olmayan bağlantıları kaldırın.

Bu adımları takip ederek, Facebook gizlilik ayarlarınızı güncelleyebilir ve hesap güvenliğinizi artırabilirsiniz. Eğer mesajın içeriği belirli bir konuda daha spesifik bilgi içeriyorsa, o konuda detaylı bilgilere ulaşmak için Facebook’un yardım merkezini veya destek kaynaklarını kullanabilirsiniz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA