Facebook Çökme Nasıl Onarılır?

Bu yazımızda, Facebook çökme diye bilinen akıllı telefon / tabletlerde ve bilgisayarlarda kapanma ve donmaya karşı yapılacak işlemler anlatılacaktır. Yazımızın devamında bir daha aynı sorunla karşılaşmamanız için adımları sıralayacağız.

Facebook Neden Çöker?

Facebook çökme diğer uygulamalarda olduğu gibi hem uygulama hem de çalıştığı platformlardan kaynaklı sorunlardan dolayı kapanma ve donma yaşanır. Bunlar başlıca;

 • Uygulamanın yüklü olduğu cihazlarda depolama alan eksikliği,
 • İşletim sistemi ya da uygulamaların güncel olmayışı,
 • Geçici Facebook alt yapı sorunları
 • İnternet bağlantı noktasının zayıf olması. (Wi-fi, mobil şebeke)

Facebook Çökmesini Durdurma Yolları

Bu kısımda daha önceden tecrübe edilmş yöntemleri sırasıyla anlatacağız. Bu adımlardan biri ya da bir kaçı sorununuzu çözer.

 1. Facebook uygulamasının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bazen uygulama ya da Facebook alt yapı kaynaklı sorunlar olur.
 2. Uygulamanın güncelliğini kontrol edin. Uygulama güncelleme cihaz işletim sistemlerine göre farklılıklar içerebilir.
 3. İşletim sisteminizi güncel olup olmadığını kontrol edin. İşletim sistemleri bir önceki madde de olduğu gibi farklılıklar içerebilir. (android güncelleme işlemi için bakınız.)
 4. Kullanılan cihazlarda depolama alanlarını kontrol edin. Depolama alanları uygulamaların kullandığı geçici / kalıcı olarak veri ve görsel saklar. Bundan dolayı yeterli olmadığında çökme hatası donma hatası alırsınız.
 5. Her şey yolunda fakat halen sorun yaşıyorsanız arka plandan uygulamayı kapatın. Android cihazlarda Ayarlar, Uygulamalar dan Facebook uygulalamasını bulun ve durdurmaya zorla yapın.
 6. Kurulu olan cihazı kapatın ve yeniden açın. Bu yöntem işletim sistemlerinde ram boşalmasını ve yeniden düzenli çalışmasını sağlar.
 7. İnternet ağınızı değişin. Wi-Fi kullanıyorsanız hücresel veriye, hücresel veri kullanıyorsanız Wi-Fi ye geçin. Sebebi operatör ya da servis sağlayıcının altyapı sorunundan kaynaklı olmasıdır.
 8. Bağlı vpn kullanıyorsanız kapatın. Vpn özel sistemler olduğundan güvenlik duvarına takılması olasıdır. İhtimaller arasında en baskınıdır.
 9. Etrafınızda bağlanacak bir wi-fi ağı yoksa ve sorun internet kaynaklıysa telefonunuzdan internet tipini değişip deneme yapın. Örneğin 5G den 4G ye, ya da 4G den 3G ye geçiş sağlayıp deneyin.
 10. Eğer bir Apple iPhone kullanıcısıysanız düşük veri modunu devre dışı bırakın.
 11. Eğer bir Android cihaz kullanıyorsanız Ayarlar, Uygulamalar, Facebook uygulmasınına girin burada depolama kısmından ön belleği silin.
 12. Ağ ayarlarını sıfırlayın. Bu işlem işletim sistemine göre değişkenlik gösterir.
 13. Facebook u uygulama haricinde cihazınızda olan bir tarayıcıdan oturum açıp kontrol edin.

Facebook ile ilgili yazılarımıza burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA