Blog

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları

Bu makalemizde günümüzde en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları ile alakalı bilgi vereceğiz.

en çok kullanulan sosyal medya uygulamaları

Günümüz sosyal medya dünyası, kişilerin haberleşme, kendini ifade etme ve eğlenme isteği gibi faktörleri içerisinde barındırmaktadır. Bu faktörlerin varlığı, çeşitli uygulamaların kullanım sıklığı ve ölçütü içerisinde öne çıkmasını sağlamaktadır. Uygulamaların birçok kişi tarafından hız, yaygınlık ve popülerlik gibi açılar üzerinden tercih edilme durumu vardır. Dolayısıyla da en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları şu şekilde yer almaktadır;

  • Linkedin
  • Reddit
  • Telegram
  • TikTok
  • Twitter
  • Instagram
  • Youtube
  • Whatsapp
  • Facebook

Linkedin

ABD merkezli olarak kuruldu Linkedin. 2003 yılında iş ve istihdam alanlarının dijital ortamlarda var olmasına yönelik olarak geliştirilmiştir. Bireylerin özgeçmişlerinin yer almakta Linkedin içerisinde. Dolayısıyla çalışma hayatında olanlar veya olmak isteyenlerin iş imkanlarına ulaşma noktasıdır. Ancak network ağı kurma gibi çeşitli avantajlar yer almaktadır. Ek olarak işveren firmaların kendi resmi adreslerine yönelik profiller oluşturmalarını sağlar. Ek olarak ilgili alanlarda çalışmak isteyen kişilere ulaşmaları içinde kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Reddit

ABD’de en çok kullanılan sosyal medya uygulamasıdır Reddit. Ek olarak sosyalleşme temalı bir uygulama olarak yer alır. 2005 yılında iki ev arkadaşı tarafından kuruldu. Reddit uygulaması ile insanlar, uygulama içerisinde çeşitli gruplar kurma, sohbet etme ve paylaşım oluşturma gibi seçeneklere sahiptir.

Telegram

2013 yılında, büyük boyutlarda dosya gönderme ve telefon numarası gizleyerek mesajlaşmayı sağlamak amacıyla kuruldu Telegram. Ancak son dönemlerde en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarının başında yer almaktadır. 20.000 kişiye kadar katılım sağlanabilen gruplar ile birlikte depolama ve kullanım becerisi olarak birçok avantaj sağlanmaktadır.

TikTok

Video seçeneklerine yönelik bir şekilde oluşturulan TikTok, Çin merkezli olarak 2017 yılında kuruldu. Çok hızlı bir şekilde ivme kazanan uygulama içerisinde birçok özellik var. Ek olarak video içeriği oluşturan veya oluşturmak isteyen kişiler için cazip bir uygulama konumunda yer alıyor.

Twitter

2006 yılında kurulmuştur Twitter. Dolayısıyla kişilerin tweet olarak adlandırılan bir uygulamadır. Ek olarak belirli bir karakter sınırlaması içerisinde paylaşım yaptığı bir sosyal medya uygulamasıdır. Özellikle tüzel, resmi veya önemli alanlarda yer alan kişilerin nitelikli profiller içerisinde yer almasını sağlamakta Twitter. Ek olarak sesli oda özelliğini aktifleştirerek kullanıcıları için önemli bir özellik getirmiştir. En çok tercih edilen uygulamaların başında yer almaktadır.

instagram

2010 yılında kurulmuştur instagram. Üstelik fotoğraf çekme ve hikaye paylaşma temalı hizmetler sunan bir sosyal medya uygulamasıdır. 2,2 milyar kullanıcı sayısı gibi bir rakama sahiptir Instagram uygulaması. Lakin gün geçerek artmaktadır. Ek olarak canlı yayın yapabilme ve çeşitli mesajlaşma ögelerini de içerisinde barındırır.

Youtube

2005 yılında kurulan ve video temelli bir sosyal medya uygulaması olan Youtube, kullanıcılarına yüklediği videolar üzerinden para kazanmayı da sağlamaktadır. Dolayısıyla izlenme sayısı, reklam özellikleri ve bağış bölümleri gibi alanlar sayesinde içerisinde birçok fenomen yayıncıları içerisinde barındırmaktadır.

Whatsapp

2009 yılında kurulan ve günlük hayatta mesajlaşma temasının en çok yer aldığı uygulama olan Whatsapp, kapladığı alan ve kullanım sağladığı internet miktarı açısından da kolaylık sunmaktadır. Kullanıcıların görüntülü veya sesli olarak grup sohbeti yapabildikleri ve içerisinde birçok kişiselleştirilmiş unsurlarını barındıran Whatsapp, en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yer almaktadır.

Devam Edin:Apple Watch’ınızda WhatsApp Nasıl Kullanılır?

Facebook

Sosyal medya uygulamaların atası olarak yer alan ve günümüzde en çok kullanıcı sayısına sahip olan Facebook, 2004 yılında kurulmuştur. Diğer sosyal medya uygulamalarında yer alan birçok özellik Facebook içerisinde mevcuttur. Ek olarak kişisel ilanlar ve bir market hizmeti olarak da çeşitli bölümlere sahip olan Facebook’un 2.5 milyardan fazla kullanıcısı olduğu bilinmektedir.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA