Blog

Doğru Sosyal Medya Kullanımı

Bu yazımızda doğru sosyal medya kullanımı nasıl olmalıdır bunu öğreneceğiz. Bunlar Facebook, İnstagram, Twitter vb. sosyal medya uygulamalarıdır.

Doğru Sosyal Medya Kullanımı Nedir

Sosyal medya uygulamaları, hayatımızın büyük bir bölümünü kontrol etmekte ve etki alanı içerisine dahil etmektedir. İçerik tasarımları ve kişiselleştirme özellikleri sayesinde, sosyal medya uygulamaları içerisinde büyük bir zaman dilimini kapsayacak ögeler etrafında zaman geçirilmektedir.

Bu noktada, doğru sosyal medya kullanımının nasıl olacağına dair çeşitli unsurlar bulunmaktadır. Elbette kişinin kendi istek ve ihtiyaçları kapsamında şekillenir. Bu durum, güncel veriler ve uygulanması gereken temel noktalar itibariyle de belirli faktörleri içeren konu başlıklarına yer vermektedir. Bu konu başlıkları;

  • Uygun süre miktarını ayarlamak,
  • Sosyal medya uygulamalarını hayatın vazgeçilemez ögesi olarak görmemek
  • İstek ve ihtiyaçlara sürekli olarak sosyal medya uygulamaları ile cevap aramamak gibi başlıklardır.

Uygun Süre Miktarını Ayarlamak

Sosyal medya uygulamaları, içerik türleri ve algoritmik yapısı sayesinde insanların uzun bir süre boyunca vakit geçirmelerine neden olmaktadır. Bu olumsuz durum, göz yorgunlukları ve bozuklukları gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Ek olarak dijital cihazlar ile birlikte geçirilen uzun vakitler, radyasyona maruz kalma oranını da arttırmaktadır. Bu negatif unsurların cereyan etmemesinden dolayı da sosyal medya kullanımında uygun süre miktarının ayarlanması gerekmektedir.

doğru sosyal medya kullanımı

Sosyal Medya Uygulamalarını Hayatın Vazgeçilmez Ögesi Olarak Görmemek

Günlük hayatta birçok faktörün sosyal medya uygulamalarına yönelik olarak endekslenmiş durumdadır. Dolayısıyla sosyal medya uygulamalarının hayatın büyük bir parçası haline gelmesine neden olmaktadır.

Güncel teknolojik gelişmelerin sebep olduğu bu durum hem çevresel etmenler hem de kişilerin tercih etme isteğinden dolayı hayatın vazgeçilemez bir unsuru olarak görülmektedir.

Fakat günlük hayat içerisinde zaman ayırılması gereken aile, iş ve gerçek zamanlı sosyalleşme ihtiyacı vardır. Dolayısıyla sosyal medya kullanımına verilen önemin azalmasını sağlayacak kriterler arasında yer alması gerekmektedir. Dolayısıyla bu durumdan hareketle, sosyal medya uygulamalarının hayatın vazgeçilemez bir ögesi olarak görülmemesi, bir zorunluluğu ifade etmektedir.

Devam Edin:Facebook’ta Çevrimdışı Görünme

İstek ve İhtiyaçlara Sürekli Olarak Sosyal Medya Uygulamaları ile Cevap Aramak

Her stres yaşanması durumunda sosyal medya uygulamalarına erişim sağlama isteği vardır. Ancak doğru sosyal medya kullanımında olmaması gereken bir noktadır. Ancak bu nokta içerisinde sosyalleşme isteği oluşur. Sosyal medya uygulamaları ile giderilmesi, bir sınır ve seviyeye sahip olması gerekmektedir. İstek ve ihtiyaçlara cevap aramak için sürekli olarak sosyal medya uygulamalarına başvurma durumu, güncel teknolojik gelişmelerin getirdiği bir dezavantaj olarak görülmektedir. Ancak bu dezavantajı yenmek için de gerçek dünyadan kopmamak, istek ve ihtiyaçlara cevap ararken her zaman sosyal medya uygulamalarına başvurmamak gereklidir.

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA