Alabileceğiniz En İyi Katlanır Ekranlı Akıllı Telefonlar

Katlanır ekranlı akıllı telefonlar ın tüketicilerin eline geçmesi uzun zaman aldı. Katlanarak daha büyük bir ekrana dönüşen bir akıllı telefon fikri, hem kullanıcılar hem de telefon üreticileri için adeta bir rüya ürünüydü. Artık, gerçek esnek ve katlanır ekranlara sahip telefonlar bir gerçeklik. En büyük sorun, şu anda çoğunun aşırı derecede pahalı olmasıdır. Bu makale, piyasadaki mevcut katlanır telefonlara ve ayrıca gelecekte görebileceğimiz şeylerin hızlı bir önizlemesine bakacaktır.

 

Katlanır Ekranlı Telefonların Artıları ve Eksileri

Daha yüksek fiyat etiketine değer mi? Gerçek şu ki, henüz yeterince evrimleştiklerine inanmıyoruz. Katlanır cihazlar önemli avantajlara sahipken, dikkat edilmesi gereken pek çok dezavantaj da var. Artıları ve eksileri işaret ederek karar vermenize yardımcı olalım.

Artıları

 • Daha büyük ekranlar: Bu, katlanır ekranlı telefonlarla gelen bariz bir avantaj. İç ekranlar o kadar büyüktür ki tablet bölgesine girmeye başlarlar. Bu onları çok daha işlevsel ve eğlenceli hale getirir. Çoklu görev söz konusu olduğunda daha büyük katlanabilirlerin ciddi bir avantajı olduğundan bahsetmiyorum bile. Ve düzenleme ve oyun oynamaya başlamayalım bile.
 • Daha küçük gövdeler: Aldığınız katlanır türü ne olursa olsun, gövde çok daha küçük ve taşınabilir hale getirilebilir. Flip telefon katlanabilirleri genellikle bir gömlek cebine rahatça sığar!
 • Eğlence faktörü: Katlanır ekranlı telefonlar hala yenilik öğeleri ve kesinlikle mobil teknolojinin sunduğu en havalı araçlar. Herhangi bir katlanabilir telefon sahibi, mobil teknolojinin ön saflarında yer alır ve cihazını kullanırken kesinlikle bazılarının dikkatini çekecektir.
 • Öne bakan daha iyi fotoğraflar: Arkaya bakan kameraların hemen hemen her zaman öne bakan kameralardan daha iyi olduğu konusunda hemfikir olabiliriz. Katlanır ekranlı telefonları selfie meraklıları için bu kadar cazip kılan da budur. Çoğu zaman selfie çekmek için arkaya bakan kameraları kullanabilirsiniz ve harici ekran vizör görevi görüyor.

Eksileri

 • Su geçirmezlik bulunmaz: IP derecelendirmeleri diğer üst düzey cihazların çoğunda standart olsa da, katlanır ekranlı telefon dünyasında hala nispeten nadirdir . Şimdiye kadar sadece bir çift (Samsung Galaxy Z Fold 4 ve Z Flip 4) su korumasına sahip. Bu telefonların daha fazla hareketli parçası olduğu için bu mantıklı. Toza dayanıklılık elde etmenin daha da zor olduğunu ve söz konusu cihazlarda bile buna sahip olmadığını not etmek de önemlidir.
 • Genel dayanıklılık eksikliği: Ayrıca, mekanik hareketli parçalar da sorun yaratacak başka bir şeydir. Bu cihazların birçoğu yaklaşık 200.000 kat için test edildi, bu muhtemelen fazlasıyla yeter. Yine de, çok güvenilir hareketli parçalara sahip olmak, hareketli parçalara sahip olmamaktan her zaman daha kötüdür.
 • Kırışıklık: Hareketli parçalardan bahsetmişken, katlama bölümünde oluşan bu tipik kıvrım ciddi bir göze batan durumdur. Üreticiler, gelişmiş menteşe mekaniğini kullanarak bunu geliştirmeye devam ediyor, ancak yalnızca Oppo Find N görünmez bir kıvrım elde etti.
 • Daha kalın gövdeler: Katlanır telefonlar genel olarak küçültülebilirken, tüm bu malzemelerin bir yere gitmesi gerekiyor. Bu nedenle katlanabilirler diğer telefonlara göre çok daha kalındır. Örnek olarak, bir Samsung Galaxy S22 yalnızca 7,6 mm inceliğindedir. Bu arada, kapatıldığında Galaxy Z Flip 3 14,2-15,8 mm’dir. Düzensiz kıvrımlar meselesi de var. Bazen menteşe, kanatlar arasında rahatsız edici boşluklar bırakarak düzgün bir kat oluşturmayı imkansız hale getirir.
 • Katlanabilir ekranlar daha da kötü: Katlanır ekranlı akıllı telefon ekranları, muhtemelen plastikten çok daha iyi olan camdan yapılmaz. Cam, ikiye katlanması gereken bir ekranınız olduğunda bir gereklilik olan gerçekten esnek değildir. Plastik ekranlar daha az netliğe sahiptir. O kadar hoş görünmezler ve genellikle çizilmelere ve genel hasarlara neden olurlar.
 • Pahalıdırlar : Katlanabilir akıllı telefonlar hala pahalıdır. En uygun fiyatlı telefon, şu anda yaklaşık 800 $ karşılığında alınabilen Moto Razr 5G’dir. Bunun nedeni, yine de eskimesidir. Lansmanda 1.400 dolardı. Piyasaya sürüldüğünde en düşük MSRP’ye sahip katlanır ekranlı, olan Galaxy Z Flip 4 önce çıkıyor.

 

En İyi Katlanır Ekranlı Telefonlar

Samsung Galaxy Z Fold 4

Galaxy Z Fold 4 artık Samsung’un en son ve en iyi katlanır özelliği ve selefine göre küçük bir yükseltme. Bir Snapdragon 8 Plus Gen 1 işlemci, 12 GB RAM, 1 TB’a kadar depolama ve 4.400 mAh çift pil içerir. Pil ömrü hala elit olmasa da gün boyu hareket etmenizi sağlayacak sağlam bir hücredir.

Arkada hala üç kamera, harici ekranda 10 MP’lik bir ön kamera ve yalnızca 4 MP’lik bir ekran altı selfie atıcı var. Ürün, Galaxy Note ihtişamından bazılarını yakalamak için yana monte edilmiş bir parmak izi okuyucusuna ve S Pen desteğine sahip.

Ana ekran 7,6 inç ile açıldığında oldukça büyükken, daha küçük olan 6,2 inç ile geliyor. Ayrıca bir IPX8 derecesi, Android 12L ve kablosuz şarj elde edersiniz.

Samsung Galaxy Z Fold 4 özellikleri:
 • Ekran: 7,6 inç QXGA+ ve 6,2 inç HD+
 • SoC: Snapdragon 8 Plus Gen 1
 • Bellek: 12GB
 • Depolama: 256 GB, 512 GB veya 1 TB
 • Kameralar: 50, 12 ve 10MP
 • Ön kamera: 10MP, 4MP UDC
 • Batarya: 4.400mAh
 • Yazılım: Android 12

okumaya devam edin:Oyun Oynamak İçin En İyi Telefonlar (Eylül 2022)

Samsung Galaxy Z Flip 4

Samsung’un diğer premium katlanır ürünü Galaxy Z Flip 4 ile pazara giriyor . Fold 4 manşetlerin çoğunu kapsa da, nispeten uygun fiyatlı bir katlanır telefonu test etmeye hazırsanız satın almanız gereken şey bu.

Flip 4, birinci sınıf dış kaplaması ve 6,7 inç dahili ekranıyla mükemmel yapı kalitesi sunar. Harici ekran, bildirimlerinizi yönetmeyi çok daha kolay hale getirmek için 1,9 inç olarak gelir. İçeride, 8 GB RAM ve onu destekleyen 256 GB’a kadar depolama alanıyla şarja öncülük eden güçlü bir Snapdragon 8 Plus Gen 1 işlemci bulacaksınız.

İki adet 12MP arka kamera ve 10MP ön kamera var. Ayrıca 3.700 mAh pil ve yanda yer alan bir parmak izi tarayıcı ile birlikte gelir. Galaxy Z Flip 4, Samsung’un en uygun fiyatlı seçeneğidir. Bu nedenle şirketin kitlelere ulaşmak için ihtiyaç duyduğu sıçrama tahtası olabilir.

Samsung Galaxy Z Flip 4 özellikleri:

 • Ekran: 6,7 inç ve 1,9 inç
 • SoC: Snapdragon 8 Plus Gen 1
 • Bellek: 8GB
 • Depolama: 128/256/512 GB
 • Kameralar: 12 ve 12MP
 • Ön kamera: 10MP
 • Batarya: 3.700mAh
 • Yazılım: Android 12

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA